Próchnica zębów – jak leczyć? Jakie szkody może spowodować zaawansowana próchnica?
Próchnica zębów to ogromny problem dotyczący większości pacjentów przychodzących do gabinetu stomatologicznego. Niestety stan ten niekiedy jest lekceważony przez samych pacjentów, a co za tym idzie dalszy rozwój może spowodować naprawdę duże szkody w jamie ustnej. Obecnie wiedza dotycząca leczenia próchnicy jest dużo większa niż kiedyś. Poza tym pacjenci powinni wiedzieć, jak dokładnie wygląda leczenie próchnicy.
Leczenie próchnicy – na czym polega?
Leczenie próchnicy należy do częstych zabiegów wykonywanych przez stomatologów. Najważniejszy elementem w momencie zabiegu jest dokładne oczyszczenie zęba. Następnie stomatolog może założyć plombę, co jest ostatnim etapem leczenia.
Oczywiście należy dodać, że leczenie próchnicy często poprzedzone jest wykonaniem zdjęcia rtg, które pozwala uwidocznić to, co jest niewidoczne gołym okiem. Takie rozwiązanie jest bardzo pomocne, jeżeli próchnica rozwija się w mało widocznych miejscach np. przy dziąśle lub między zębami.
Dlaczego nie należy lekceważyć próchnicy?
Nieleczona próchnica może mieć poważne konsekwencje, zwłaszcza gdy będzie ona w stopniu zaawansowanym. Duże ubytki to nie tylko dolegliwości bólowe, ale także konieczność wdrożenia leczenia kanałowego.
Ponadto zaawansowana próchnica może doprowadzić również do utraty zęba, jeżeli oczywiście leczenie kanałowe nie będzie już możliwe do przeprowadzenia. Co więcej, stan ten często ma także wpływ na zdrowie całego organizmu. Z tego powodu pacjenci nie powinni unikać gabinetu dentystycznego, gdyż nie jest to dobra decyzja.
Leczenie próchnicy zazwyczaj nie trwa długo, jeżeli nie wystąpią żadne nieprzewidziane sytuacje lub konieczność leczenia kanałowego. Stomatolog stara się, aby zabieg przeprowadzić, jak najszybciej oczywiście, zachowując przy tym wszystkie wymagane standardy.
Leczenie próchnicy u dzieci
Proces leczenia próchnicy u dzieci wygląda podobnie, jak u dorosłych pacjentów z tym, że tutaj bardzo ważne jest odpowiednie podejście stomatologa do małego pacjenta. Jeżeli próchnica zostanie w porę rozpoznana i wyleczona, zapobiegniemy rozprzestrzenieniu się jej na pozostałe zęby.
Niestety próchnica bardzo szybko postępuje, co w konsekwencji może wiązać się z dolegliwościami, które jeszcze bardziej zniechęcą dziecko do wizyty u dentysty. Próchnica powinna być leczona bez względu na to, czy dziecko ma zęby stałe, czy jeszcze mleczaki. Pozostawienie tego problemu jest sytuacją, która przyniesie jeszcze więcej szkód.