Pierwszy smoking. Jak należy się w nim zaprezentować?
Każdy szanujący się gentelman dobrze wie, że smoking to strój, który mężczyzna powinien mieć w swojej szafie. Jest to istotne, szczególnie, gdy uprawia zawód wymagający bytności na przyjęciach oraz różnego rodzaju galach. Smoking dla eleganckiego bywalca takich okazji, jest naturalną drugą skórą, tak samo, jak elegancki garnitur uszyty na miarę, a nawet frak.
Jak w związku z tym zacząć przygodę z tą elegancką klasą, jak dobrać smoking oraz, jak go nosić? Te pytania stawia sobie wielu młodych ludzi zaczynając karierę i otrzymując swoje pierwsze zaproszenie z dopiskiem „black tie”. Zdecydowanie warto wiedzieć, że nie oznacza to „czarny krawat”. Co więc oznacza?
Przyjęcie, bankiet, gala, czyli co to jest black tie?
Mając na zaproszeniu na bankiet firmowy dopisek black tie możemy być pewni, że chodzi o określony, bardzo formalny strój. Do tej kategorii zdecydowanie zalicza się smoking. Eleganckie przyjęcie wymusza założenie smokingu, muchy i dodatków dopasowanych do całości.
Takiego określania można się spodziewać na zaproszeniu na imprezę wieczorną porą i warto zawczasu zaopatrzyć się w klasyczny strój wieczorowy. Samo noszenie tak wymagającego ubioru warto przećwiczyć wcześniej, by na bankiecie umieć zachować nonszalancję oraz niewymuszoną elegancję. Smoking dodaje pewności siebie, a to może być gwarantem sukcesu zawodowego.
Jak wygląda smoking?
Smoking jest to taki ubiór, który nie zmienia się do lat. Zachowana klasyczna forma pozwala łatwo odróżnić go od garnituru. Mamy tu marynarkę jedno lub dwurzędową z zapinaną na jeden guzik. Jako strój obwiązujący na wyjątkowe uroczystości zazwyczaj jest w kolorze czarnym, rzadziej w innym.
Spodnie smokingowe mają klasyczny krój z obowiązkowymi lampasami po bokach. Warto nadmienić, że klapy smokingowe obszyte są połyskliwym materiałem, czyli jedwabiem lub satyną. To również dotyczy guzików przy mankietach.
Klasycznie i elegancko, niekoniecznie nowocześnie
Pomimo, że świat mody próbuje odcisnąć piętno nowych trendów, to dobrym wyborem dla nowicjusza będzie jednak najbardziej klasyczna odmiana. „Weterani” smokingowych imprez mogą sobie pozwolić na nieco wariacji, pod warunkiem, że nie przesadzą. Elegancja w typ przypadku idealnie łączy się z tradycją, a nie z nowoczesnością.
Otrzymując zaproszenie na bankiet, gdzie strojem obowiązkowym będzie smoking należy dobrze dopasować koszulę (smokingową) oraz czarne, lakierowane buty. Całości dopełnia mucha, klasycznie biała. Tak przygotowany gentelman może śmiało podbić salony i wyróżnić się elegancją i szykiem.