sobota, 23 listopada 2024r.

Studio mod

Portal o biznesie, poradach i zagadnieniach lifestylowych

Lakier akrylowy samochodowy – jak malować nim powierzchnię karoserii?

unnamed file 1

Zmiana koloru pojazdu wymaga sporo nakładów pracy. Proces jest kilkuetapowy i czasochłonny, jednak tego wymaga idealny efekt lakierowania. Obecnie coraz częściej stosowane są akrylowe barwniki, które mogą znacznie przyspieszyć proces. Czym odznaczają się takie lakiery? I w jaki sposób powinno się je nakładać?

Popularny produkt ma sporo zalet

Lakier akrylowy stał się popularny ze względu na stosunkowo prosty sposób nakładania. Wystarczy zgodnie z zaleceniami producenta rozrobić kupiony preparat i zaaplikować go na malowaną powierzchnię. Dzięki temu drobne naprawy, czy  malowanie mniejszych elementów można przeprowadzić samodzielnie bez specjalistycznej wiedzy.

Akrylowy lakier odznacza się przy tym wysoką trwałością. Tworzy twardą i sztywną skorupę, która charakteryzuje się wysokim połyskiem i głębokim kolorem. Nałożona warstwa częściowo przypomina szkliwo. Lakiery samochodowe występują w formie sprayu, który ułatwia aplikację wyrobu. 

Czy akryl ma jakieś wady? Owszem, barwnik uchodzi za dość miękki po nałożeniu, co budzi u niektórych wątpliwości dotyczące trwałości produktu. Pojazd z takim kolorem jest przy tym bardziej podatny na działanie środków chemicznych oraz promieniowania UV.

Kolor lakieru szczególnie istotny

Przed rozpoczęciem malowania, warto w pierwszej kolejności dopasować kolor. Dystrybutor lakierów samochodowych udostępnia liczne warianty i kody barw, które powinno się dobierać w zależności od danego pojazdu. Warto przy tym dodać, że niektóre oznaczenia, choć teoretycznie odnoszą się do tej samej barwy, w praktyce oznaczają inny odcień. 

Do samego zabezpieczenia koloru można wybrać również lakier bezbarwny. Utworzy on końcową powłokę, która po wypolerowaniu wyeksponuje wewnątrz znajdujący się kolor. Taki produkt świetnie zabezpiecza karoserię i wyrównuje drobne ubytki w poprzednich warstwach.

Jak nakładać lakiery samochodowe?

W pierwszej kolejności należy oczyścić malowaną powierzchnię. To warunek konieczny, który zapobiegnie powstawaniu defektów i odprysków nowej farby. Należy więc usunąć brud, zaszpachlować ubytki w strukturze lakieru oraz zetrzeć starą powłokę i odtłuścić powierzchnię przed malowaniem.

Nakładając lakier akrylowy należy mieć na uwadze, że jest to produkt szybkoschnący. Warto więc odpowiednio przygotować stanowisko pracy przed rozpoczęciem działania. W pierwszej kolejności nanosimy warstwę pokładu i dokładnie szlifujemy fragment karoserii. Po wyschnięciu warstwy można pokryć pojazd kolorem i następnie środkiem bezbarwnym, który zabezpieczy lakier. Na koniec trzeba jeszcze wypolerować pojazd, by nadać mu odpowiedni blask.