poniedziałek, 20 maja 2024r.

Studio mod

Portal o biznesie, poradach i zagadnieniach lifestylowych

Kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne?

photo 1481277542470 605612bd2d61cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxyZWFsJTIwZXN0YXRlJTIwcmVudGFsfGVufDF8MHx8fDE2OTA1NTY5Mzl8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Wynajem mieszkania bardzo często zawiera się na dłuższy okres czasu. Zarówno lokatorom, jak i właścicielom nieruchomości zależy na udostępnieniu lokalu przez dłuższy okres czasu. Wynajmujący ma wtedy stały dochód, a najemca pewne zakwaterowanie do czasu ukończenia umowy. Zdarza się jednak, że przez niektóre życiowe sytuacje musimy zmienić swój adres. Czy zawsze można zerwać umowę najmu?

Przy umowie na czas nieokreślony nie będzie problemów

Takie dokumenty zawiera się przede wszystkim ze znanymi lokatorami, do których najemca ma pełne zaufanie. Umowa na czas nieokreślony wiąże obie strony na dłuższy czas, jednocześnie umożliwiając przerwanie okresu jej trwania z zachowaniem ustalonego w dokumencie czasu wypowiedzenia. Dzięki temu w zależności od aktualnej sytuacji życiowej lokator będzie mógł odpowiednio zareagować.

Umowa na czas nieokreślony jest przez to mniej popularna, ponieważ wiąże się z pewnego rodzaju zaufaniem wobec najemcy. Z pewnością na ten wariant nie zdecydują się właściciele, którzy podpisują dokument z nieznaną dotąd osobą.

Czy innego typu umowę da się zerwać?

Obsługa najmu krótkoterminowego w Warszawie różnie podchodzi do kwestii ewentualnego wcześniejszego odejścia lokatorów. W niektórych przypadkach da się zrezygnować z usług po kilku dniach, z kolei w innych firmach nie będzie to możliwe. Warto jednak pamiętać, że są to umowy krótkoterminowe, a maksymalny pobyt lokatorów wynosi często kilka dni.

Niestety wypowiedzenie może nie mieć mocy prawnej w przypadku umów na cas określony. Polski system prawa nie przewiduje w tym przypadku możliwości zerwania kontraktu, chyba że zasady dotyczące takiej sytuacji zostaną dodatkowo wpisane w treści umowy. Oznacza to, że najemca zobligowany jest do regularnego opłacania mieszkania do końca trwania ugody, bez możliwości wypowiedzenia.

Niektórzy właściciele mieszkań idą lokatorom na rękę

Kryzysowe sytuacje wymuszające zmianę miejsca zamieszkania mogą przytrafić się każdemu. Wielu posiadaczy nieruchomości na wynajem oraz osób zajmujących się obsługą najmu krótkoterminowego zdaje sobie z tego sprawę i idzie w tej sytuacji lokatorom na rękę. Dlatego mimo braku prawnej możliwości zerwania umowy, warto w takim momencie zwrócić się do wynajmującego i zapytać o możliwość wypowiedzenia.

Oczywiście będzie on miał wtedy prawo odmówić, lecz bardzo często znajdzie się inny sposób wyjścia z sytuacji. Właściciele mogą zaproponować wpłatę dodatkowej sumy pieniędzy, która będzie stanowić pokrycie kosztów czynszu na czas poszukiwań nowego lokatora. Wynajmujący może też zgodzić się na skrócenie czasu trwania umowy pod warunkiem znalezienia przez lokatora innego najemcy na swoje miejsce.