Jaka butelka do piwa? Dystrybucja trunku w dopasowanym opakowaniu
Teoretycznie, piwo jest stosunkowo powszechnym alkoholem, a jego amatorzy raczej rzadko zwracają uwagę na kolor i kształt butelki. Jednak kilka subtelnych dodatków, drobnych dekoracji może znacznie wyróżnić produkt konkretnej warzelni. Również w kontekście dystrybucji piwa, warto zastanowić się nad sposobem przygotowania do nich butelek. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym sugerować się podczas przygotowania prototypu takiego wyrobu.
Przed wyborem dekoracji, zastanów się, jaki jest jej cel
To bardzo istotna kwestia, bowiem od niej zależeć będzie, czy potrzebujesz delikatnych, subtelnych motywów, czy bardziej rozbudowanych form dekoracyjnych. Ze względu na to, że piwa, nawet te z wyższej półki nie są traktowane na równi z mocnymi, markowymi trunkami, rozbudowane i kosztowne dekoracje w tym przypadku raczej trzeba wykluczyć.
W przypadku dystrybucji piwa warto przede wszystkim postawić na prostotę i praktyczność opakowania. Naczynie powinno przede wszystkim świetnie układać się w dłoni, mieścić w sobie odpowiednią ilość napoju i zawierać kilka dodatkowych dekoracji. Huta szkła w tej kwestii może zaproponować selektywny sitodruk, lub przyciemnianie szkła, dzięki któremu butelka nabierze odpowiedniego charakteru.
Podstawowe cechy butelek na piwo lub cydr
Opakowanie takie przede wszystkim musi mieć dużą wytrzymałość. W przeciwieństwie do napojów z wyższej półki piwo pije się praktycznie w każdym miejscu, warto więc, by butelka, choć w minimalnym stopniu zniosła ewentualne uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.
Przyciemniane szkło jest potrzebne ze względu na specyficzne właściwości wyrobu. Piwo, podobnie jak wino jest narażone na działanie światła, dlatego najlepiej jest przechowywać je w zaciemnionej piwnicy lub w barwionych naczyniach. Fabryka szkła zapewnić może profesjonalne przyciemnienie opakowań już na etapie przygotowania wyrobów.
A dodatkowe elementy dekoracyjne? Zależą już one od grupy docelowej, do której kierujemy nasz wyrób. W przypadku taniego piwa, elementy dekoracyjne nie muszą być specjalnie wyszukane. Z kolei wyżej cenione trunki można zaopatrzyć wykorzystując folie termokurczliwe, czy matowienie powierzchni szkła.
Butelki na wódkę czy nalewkę już będą się różnić
Mocniejsze popularne trunki wymagają innych warunków dojrzewania. Zwykle przechowuje się je w pozycji stojącej w butelkach opatrzonych odpowiednią nakrętką. Przy tej jakości napojach alkoholowych, oraz w głównej mierze przeźroczystych butelek można już pokusić się o bardziej rozbudowane motywy barwne.
Butelki szklane na wódkę najczęściej zdobi się metodą hot samplingu, sitodruku oraz standardowego malowania. W przypadku bardziej ekskluzywnych wyrobów dochodzą jeszcze zaawansowane techniki zdobnicze, takie jak metalizacja czy napylenie pierwiastkami szlachetnymi. Oczywiście i w tym przypadku oryginalność doboru metod zdobniczych zależy od wartości samego trunku.