Jak zastrzec prawa autorskie? Sprawdź jak chronić swoje dzieła
Prawa autorskie, zarówno osobiste jak i majątkowe przysługują każdemu twórcy danego dzieła. Te pierwsze są niezbywalne i przysługują mu przez cały okres życia. Z kolei autorskimi prawami majątkowymi twórca może swobodnie dysponować i na drodze umowy przenieść je na osobę trzecią. W tym przypadku jednak należy postępować rozsądnie, aby nie doszło do nadużyć prawnych. W przypadku wątpliwości zawsze można liczyć na wsparcie, którego udzieli kancelaria prawnicza. Twórca powinien mieć świadomość, w jaki sposób zabezpieczyć swoje interesy przekazując prawa autorskie innej osobie.
Co zapewniają prawa autorskie majątkowe?
To uprawnienie, które przysługuje twórcy danego dzieła, z tytułu jego stworzenia. W przeciwieństwie do praw osobistych mogą one jednak zostać przekazane innej osobie poprzez sporządzenie odpowiedniej umowy. Kancelarie prawnicze przypominają, że prawa majątkowe podlegają także dziedziczeniu w formie testamentu oraz ustawowego spadku.
Prawa autorskie majątkowe umożliwiają korzystanie z danego utworu oraz zarządzanie nim na wszystkich płaszczyznach eksploatacji i jednocześnie umożliwiają czerpanie korzyści z tytułu wykorzystania utworu. Reguła ta daje właścicielowi możliwość dysponowania danym dobrem, a także jego udostępniania, bądź ograniczania do niego uprawnień.
Pamiętaj o tym przy sporządzaniu umowy przeniesienia praw.
Dokument stwierdzający przeniesienie autorskich praw majątkowych może stanowić część umowy o dzieło (w przypadku planowanych do stworzenia wyrobów), lub wyczerpywać cały przedmiot umowy wtedy, gdy dany wyrób jest już wyprodukowany. Na początku takiego dokumentu, ważne jest, aby szczegółowo opisać dane dzieło. To bardzo istotny punkt, dzięki któremu precyzyjnie wskażemy jaki produkt podlega danej umowie i uniemożliwimy przyszłe próby popełnienia kradzieży praw lub plagiatu.
Postanowienie o przeniesieniu autorskich praw majątkowych trzeba w sposób wyraźny i jednoznaczny sformułować, z czym pomoże profesjonalna kancelaria prawna. Usługi te pozwolą zapobiec sytuacji, w której może powstać domniemanie, ze twórca nie przeniósł praw, tylko udzielił podmiotowi licencji na korzystanie z danego utworu.
Oprócz wpisania tych postanowień warto także jednoznacznie stwierdzić, w jakich dziedzinach podmiot może korzystać z utworu. Dopuszcza się bowiem wykorzystanie dóbr przez osoby trzecie jedynie na pewnych polach eksploatacji bez przekazania całości praw majątkowych na dany podmiot. Twórca powinien w tej kwestii jak najdokładniej zapisać postanowienia sporządzanej umowy, w której sporządzeniu może pomóc kancelaria prawna. Kraków jest miejscem, w którym nie ma problemów ze znalezieniem właściwej placówki.
Rezygnując z praw autorskich rezygnuję z produktu?
Warto tutaj rozdzielić następujące kwestie, które zna każdy radca prawny… Przeniesienie praw majątkowych do danego utworu, nie jest jednoznaczne ze zrzeczeniem się praw autorskich osobistych. Te uprawnienia są przypisane twórcy i nie ma możliwości przekazania. Na ich podstawie, autor dzieła może podpisywać się pod stworzonym utworem, publikować i prezentować go, nie może jednak czerpać z tego żadnych korzyści majątkowych.