piątek, 22 listopada 2024r.

Studio mod

Portal o biznesie, poradach i zagadnieniach lifestylowych

Jak wygląda udar u kota? Sprawdź jak udzielić pupilowi pomocy

photo 1538128835124 7805d3fd3f43cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyM3x8ZG9nJTIwY2F0fGVufDF8MHx8fDE2NDUwMTk4NjIixlibrb 1.2.1q80w1080

Podczas letniego okresu wielu z nas ma problem z wysokimi temperaturami. Upały dają się we znaki i mogą wywołać poważne problemy. Jednak nie tylko nasz organizm źle znosi zbyt  wysokie temperatury. Koty także mogą dostać udaru cieplnego, choć ich ciała są przystosowane do wytrzymania wyższych wskazań termometru. Jak rozpoznać udar u kota? I w jaki sposób można pomóc zwierzęciu?

(Nie)typowe objawy udaru u kota

Powiedzenie „kot chodzi swoimi ścieżkami” doskonale odzwierciedla charakter tych zwierząt. Choć mogą stać się członkami rodziny, zawsze będą chciały odrobiny przestrzeni. Dlatego rzadziej niż psy okazują uczucia, inaczej reagują na niektóre sytuacje, a jednocześnie trudniej rozpoznać u kota objawy udaru. Dlaczego?

Najczęściej symptomy przegrzania zwierzęcia niewiele się różnią od standardowego zachowania. Kot, który doznał udaru cieplnego może czuć się apatyczny, ospały, może też reagować bardziej agresywnie czy po prostu miauczeć. Niekiedy intensywność sygnałów jest na tyle słaba, że możemy przeoczyć faktyczną istotę problemu. W poważniejszych przypadkach mogą pojawić się drgawki, śpiączka czy głośne sapanie i trudności z oddychaniem.

Pierwsza pomoc – najpierw schłodź ciało kota

Po stwierdzeniu udaru u pupila niezwłocznie przenieś go w chłodniejsze miejsce. W takim przypadku nie należy polewać ciała zwierzęcia wodą, ani przykładać do niego woreczków z lodem. Wystarczy zawinąć zwierzę w wilgotny ręcznik i położyć w chłodnym miejscu.  Weterynarz zaleca jedynie zwilżanie pyszczka zwierzęcia kroplami wody.

Trzeba też zapewnić zwierzęciu miskę z wodą. Jeśli nie będzie mogło samo pić, warto odczekać kilka minut aż jego organizm się ochłodzi. Wtedy kot prawdopodobnie sam dotrze do miski. Po obniżeniu temperatury trzeba natychmiast zawieść pupila do weterynarza. Tylko specjalista może ocenić stan kota i wskazać dalsze kroki leczenia.

Udar może mieć poważne konsekwencje…

Przegrzanie organizmu kota może wywołać szereg skutków ubocznych, takich jak zaburzenia wielonarządowe, kłopoty z widzeniem i chodzeniem, śpiączkę oraz śmierć zwierzęcia. Dlatego każdy taki przypadek warto bezwzględnie konsultować w przychodni weterynaryjnej. Tylko wtedy zyskamy pewność, że zwierzę będzie normalnie funkcjonować.

Weterynarz w Krakowie sprawnie oceni stan kota i zaleci dodatkowe środki leczenia, które pomogą usunąć skutki udaru. Bagatelizowanie problemu może skończyć się tragicznie i negatywnie wpłynąć na dalsze życie zwierzęcia. Warto więc zgłosić się do specjalisty i profilaktycznie przebadać pupila.