Jak wybrać środki ochrony głowy dla pracownika?
Wiele zawodów wymaga stosowania odpowiedniej ochrony ciała pracownika. Szczególnie dotyczy o głowy, gdyż wszelkie urazy mogą spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć. Na głowę działać mogą siły uderzeniowe, ściskające i inne szkodliwe warunki. W związku z tym, w gestii pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniego zabezpieczenia tak ważnego narządu, jakim jest głowa.
Odzież ochronna, którą przewiduje kodeks pracy i poszczególne przepisy BHP musi być dostarczona przez pracodawcę. Dotyczy to zarówno ubrania ochronnego, jak również dodatkowego wyposażenia zabezpieczającego. W przypadku ochrony głowy będzie to odpowiedni hełm ochronny.
Jak wygląda konstrukcja hełmu ochronnego?
Kaski i hełmy ochronne stosowane, jako środki ochrony pracownika muszą spełniać normy bezpieczeństwa i posiadać odpowiednie certyfikaty. Dlatego konstrukcja hełmu ochronnego musi być ściśle wykonana według wytycznych. Dotyczy to zewnętrznej części, czyli skorupy, jak również wewnętrznej warstwy.
Skorupa musi być wykonana z materiałów wysokiej jakości i w odpowiednim kształcie. Dobry hełm zawiera wzmocnione strefy konstrukcyjne z systemem ABS, tak by uderzenie było dobrze zamortyzowane. W środku hełm ochronny wypełniony jest grubą warstwą amortyzacyjną z materiałów o właściwościach ochrony przeciw poceniu się.
Dodatkowe wyposażenie hełmu ochronnego
Dodatkowy element wzmacniające ochronę w przypadku kasków i hełmów zastosowane w konstrukcji to więźba. Jest ona umieszczona wewnątrz i ma za zadanie przyjęcie energii uderzenia i rozłożenie jej na całą powierzchnię, tak by jak najmniej zaszkodziło to głowie. Najczęściej wykonana jest z pasków i taśm polietylenowych lub włókien syntetycznych.
Całość konstrukcji musi być dobrze przymocowana do głowy, a to zadanie wypełnia pas główny, który zapewnia dobre utrzymanie hełmu na głowie. Umieszczony jest wokół czaszki na wysokości czoła do jej podstawy. Dodatkowym elementem będzie pas podbródkowy, który stabilizuje konstrukcję i chroni podbródek.
Jak wybrać hełm ochronny?
Normy bezpieczeństwa stawiają wiele wymagań producentom hełmów ochronnych. Przedmioty te muszą być wykonane z odpowiednich surowców i w ściśle określonej konstrukcji. Powinny zabezpieczać przed uderzeniami, być ognioodporne oraz wytrzymałe na ściskanie.
Hełmy muszą być dopasowane do głowy pracownika, a to wymaga stosowania elementów regulacji, tak by hełm zabezpieczał szczelnie każdy rozmiar głowy. Należy pamiętać również, że hełm okresowo powinien być sprawdzany pod kątem najdrobniejszych uszkodzeń i wymieniany, jeśli są one zagrożeniem dla zdrowia pracownika.