piątek, 22 listopada 2024r.

Studio mod

Portal o biznesie, poradach i zagadnieniach lifestylowych

Jak dbać o czarny lakier samochodowy?

photo 1622319102498 ced76662b548cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxkZXRhaWxpbmd8ZW58MXwwfHx8MTYzMzQxODM4MAixlibrb 1.2.1q80w1080

Kupując nowy samochód, chcemy, by idealny połysk lakieru towarzyszył nam przez cały okres eksploatacji. Co prawda nie da się uniknąć normalnych śladów użytkowania, jednak są sposoby na to, by zminimalizować ryzyko zarysowań samochodu. To szczególnie istotne, zwłaszcza przy pojeździe o czarnym kolorze, który szczególnie łatwo ulega zmatowieniu. Jak dbać o ciemny odcień lakieru?

Dlaczego czarny lakier może generować problemy?

To elegancki kolor, na którym nie ukryje się żadna skaza. Czarny lakier eksponuje wszystkie defekty i zabrudzenia, dlatego często właściciele pojazdów narzekają na problematyczną strukturę takiej powłoki. Faktycznie zachowanie idealnego połysku karoserii w tym przypadku jest utrudnione, ze względu na jej właściwości…

Czarny kolor znacznie przyspiesza nagrzewanie się samochodu. Przy stałej ekspozycji na światło słoneczne może to wywołać efekt złuszczania się lakieru oraz prowadzić do powstania mikropęknięć. Auto w takim kolorze bardzo szybko ulega zabrudzeniu. Połyskujące lakiery samochodowe łatwo tracą swój blask przez nadmiar kurzu czy drobnych zabrudzeniach. Dlatego ten model wymagał będzie znacznie częstszego detailingu.

Mycie karoserii również może być problematyczne…

Jak już wspomniano, czarny lakier eksponuje wszelkie niedoskonałości. Dlatego czyszcząc samochód należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej podzielić proces na kilka etapów. W pierwszym dobrze jest pod natryskiem usunąć zabrudzenia, które nie przylegają ściśle do podłoża. Następnie stosując dobrane detergenty można stopniowo czyścić powierzchnię za pomocą miękkiej zmiotki lub ściereczki.

Warto zwracać szczególną uwagę na wykorzystywane akcesoria i materiały lakiernicze. Nie powinny być one zbyt twarde, by nie naruszyć delikatnej struktury powłoki. Kluczowe znaczenie mają też zastosowane detergenty – część gorszej jakości środków myjących może zostawiać charakterystyczne ślady na powierzchni karoserii. Cały proces warto wykonać w cieniu przy średniej temperaturze powietrza. Mycie auta w pełnym oświetleniu słonecznym również negatywnie wpływa na końcowy efekt.

Czym zabezpieczyć czarny samochód?

Dystrybutor lakierów samochodowych często udziela informacji odnośnie sposobu pielęgnacji przygotowanej powłoki. Aby lepiej zabezpieczyć karoserię, można zastosować klasyczny wosk, lub specjalną powłokę ochronną. W ten sposób obniżamy ryzyko powstania mikro zarysowań i chronimy pojazd przed działaniem wilgoci.

Nakładając warstwę ochronną trzeba jednak również stosować się do podstawowych zasad. Najlepiej stawiać na oryginalne produkty, które przygotowała hurtownia lakiernicza. Wosk należy nakładać w zacienionym miejscu na oczyszczoną i wysuszoną powierzchnię karoserii. Dzięki temu przygotujemy idealną powłokę i zapobiegniemy powstawaniu defektów estetycznych.