GPS w samochodzie służbowym – jak to działa? Kiedy pracodawca ma prawo założyć nadajnik GPS?
Samochód służbowy to dla wielu pracowników podstawa, jeżeli chodzi o wykonywanie pracy. Konieczność dojazdu w różne miejsca jest często jednym z elementów pracy, jaką wykonuje pracownik. Wielu pracodawców decyduje się na montaż lokalizatora GPS w pojazdach, aby kontrolować pracę zatrudnionych w firmie osób. Jak działa GPS zamontowany w aucie i kiedy jest on konieczny?
GPS w samochodzie – jak działa?
Każdy pracownik, który korzysta z samochodu służbowego, powinien wiedzieć, że pracodawca ma prawo zamontować nadajnik GPS w aucie służbowym. Dzięki temu właściciel firmy ma kontrolę nad pracownikiem, który porusza się samochodem firmowym. Zasada działania lokalizatora GPS nie jest skomplikowana.
Poza monitorowaniem trasy, po której porusza się pojazd, można także kontrolować zużycie paliwa, a także prędkość, z jaką poruszał się kierowca. Wszystkie te informacje są bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można sprawdzić, czy pracownik sumiennie wykonuje powierzone obowiązki. Nadajnik GPS do samochodu zazwyczaj jest montowany w miejscu niewidocznym dla osób trzecich, aby nikt nie wiedział, że w aucie znajduje się lokalizator.
Czy lokalizator w aucie służbowym jest konieczny?
To, czy w samochodzie zostanie zamontowany lokalizator, jest decyzją indywidualną pracodawcy. Jednak dla bezpieczeństwa, warto rozważyć taką możliwość, gdyż wtedy mamy wszystko pod kontrolą. W przypadku kradzieży dzięki nadajnikowi można uzyskać wiele pomocnych informacji.
Jeśli pracodawca wybierze takie rozwiązanie, powinien powiedzieć o tym pracownikowi, bez względu na czas, przez jaki dana osoba pracuje w firmie. Montaż lokalizatora GPS ma wiele zalet, przez co wiele osób decyduje się na taką kontrolę firmowych samochodów. Inwestycja w lokalizator do namierzania samochodu nie jest duża, a może przynieść wiele korzyści m.in. odzyskanie skradzionego samochodu.
Czy pracownik musi się zgodzić na założenie GPS?
Założenie GPS do samochodu służbowego jest decyzją indywidualną pracodawcy. Oznacza to, że nie pracownik nie może decydować o tym, czy w samochodzie służbowym, z którego korzysta, może zostać zamontowany nadajnik.
Oczywiście należy tutaj wspomnieć o wyjątkowych sytuacjach, kiedy opinia pracownika dotycząca monitoringu pojazdu jest brana pod uwagę. Dzieje się tak, gdy pracownik korzysta z samochodu nie tylko w celu służbowym, ale również prywatnym. Wtedy kwestia ta powinna zostać uzgodniona między pracodawcą a pracownikiem.