piątek, 22 listopada 2024r.

Studio mod

Portal o biznesie, poradach i zagadnieniach lifestylowych

Gorączka u kota – jak zbić temperaturę zwierzęcia?

photo 1630438994394 3deff7a591bfcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHx2ZXR8ZW58MXwwfHx8MTY4Mjg0NDU1Ngixlibrb 4.0.3q80w1080

Podwyższona temperatura u kota często nie jest niczym szczególnym i wynika przede wszystkim z dobowych wahań. Jednak, gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, musimy zabrać pupila do weterynarza. Przyczyn hipotermii może być bardzo wiele i tylko specjalista będzie w stanie określić aktualny stan zdrowia. A czy my możemy jakość pomóc pupilowi zbić temperaturę?

Prawidłowa temperatura kota jest nieco wyższa

To zwierzęta stałocieplne, u których normalna temperatura wynosi od 38 do 39,1 stopni Celsjusza. Takie wskazania u człowieka sugerują już dość poważny stan chorobowy. Gorączka zwierzęcia rozpoczyna się po przekroczeniu wartości 39,7 stopnia, a wskazania większe od 41 kresek powinny być już bardzo poważnie traktowane.

Ocena temperatury zwierzęcia nie należy jednak do prostych, ze względu na dobowe zmiany ciepła. Mogą one ulegać podwyższeniu lub obniżeniu, w zależności od podejmowanych aktywności zwierzęcia. Dlatego pomiary musimy przeprowadzić kilkukrotnie w odpowiednich odstępach czasu.

W jaki sposób sprawdzić temperaturę zwierzęcia?

U człowieka nie ma większego problemu ze zmierzeniem temperatury, ponieważ najczęściej badanie wykonuje się pod pachą lub za pomocą ust. Oba sposoby nie znajdą jednak zastosowania u ruchliwego kota. Musimy również pamiętać o tym, że wynik badania może różnić się w zależności od fragmentu ciała. Brzuch zwierzęcia będzie miał wyższą temperaturę niż kończyny.

Dlatego pomiar najczęściej przeprowadza się poprzez wprowadzenie termometru do odbytu, weterynarz kraków wykonuje takie badanie rutynowo podczas każdej wizyty kontrolnej kota. W ten sposób uzyskujemy wiarygodne dane i łatwiej będzie stwierdzić, czy zwierzę faktycznie ma gorączkę, lub czy jego stan wynika na przykład z większej aktywności fizycznej.

Co robić po stwierdzeniu gorączki?

Pierwszym krokiem będzie wizyta w specjalistycznym gabinecie, tutaj zainterweniować musi wyjątkowo dobry weterynarz, który z pewnością znajdzie przyczynę takiego stanu i pomoże dobrać odpowiednie leki, które wyeliminują problem. Gorączka nie jest dość wyraźnym wskaźnikiem chorobowym i może świadczyć o rozwoju wielu dolegliwości, a nawet wskazywać na uszkodzenia mechaniczne kości.

W przypadku kotów zbijanie gorączki raczej sprowadza się do leczenia zwierzęcia na zdiagnozowaną chorobę. Możemy oczywiście w czasie choroby zadbać o to, by zwierzę znajdowało się w przewiewnym suchym miejscu. Nie powinniśmy też zapominać o prawidłowym nawodnieniu kota.