Garnitur szyty na miarę – jak wygląda cały proces?
Garnitury szyte na miarę to niemal codzienność dla osób, które pracują w firmach z oficjalnym dress codem. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wygląda proces powstawania garnituru na miarę? Wbrew pozorom, cały proces szycia na miarę wymaga nie tylko umiejętności zdolnej krawcowej, ale też kreatywności.
Początek — pierwsza wizyta w pracowni krawieckiej
Jesteś zdecydowany, by uszyć garnitur u krawcowej, w tym celu odwiedzasz pracownię krawiecką. Zanim krawcowa weźmie miarę, pierwszym etapem będzie wybór odpowiedniego materiału (i koloru) na garnitur, w zależności od: pory roku, przewiewności, składu, odporności na gniecenie się.
Ten wybór jest kluczowy, dla późniejszej wygody noszenia. Wspólnie z krawcową wybierzecie materiał, który zapewni Ci komfort i będzie prezentować się oryginalnie i elegancko.
Mając wybrany materiał, dobiera się do niego dodatki, takie jak podszewka, kształt i kolor guzików, lamówka i monogram. Następnie, można przystąpić do omawiania kroju, które może zająć dłuższą chwilę, zwłaszcza jeśli masz niestandardową sylwetkę.
Gdy krój jest już wybrany, materiał, kolor i dodatki ustalone, można przystąpić do mierzenia. Gdy krawcowa weźmie potrzebne miary, wyceni Twój garnitur na miarę i umówi się na kolejną wizytę, na której odbędzie się pierwsza przymiarka.
Druga przymiarka powinna być już ostateczną, na której odbierzesz uszyty projekt i rozliczysz się z osobą szyjącą.
Wycena projektu krawieckiego — co się na nią składa?
Nie brakuje opinii, że szybszym rozwiązaniem niż szycie od zera w pracowni krawieckiej, jest kupno garnituru w sklepie i ewentualna dopłata do poprawek krawieckich. Czy rzeczywiście sklepowe garnitury są tańszą i lepszą opcją niż garnitur na zamówienie?
Szycie garniturów na miarę to wielogodzinna, warsztatowa praca, w której wycenę wlicza się:
- doświadczenie krawcowej (inaczej mówiąc, lata pracy);
- koszt materiałów (różni się w zależności od ilości zużycia materiału na konkretny projekt);
- koszty ewentualnych poprawek;
- koszt dodatków;
- koszt ręcznego uszycia garnituru (wycena usługi)
Niektóre koszty będą zmienne w zależności od cen rynkowych, dlatego warto mieć na uwadze, że całkowita wycena usługi krawieckiej może ulec zmianie na przełomie kilku miesięcy.
Czy warto szyć garnitur u krawca?
Zdecydowanie warto mieć w swojej szafie choć jeden garnitur uszyty przez profesjonalną krawcową. To zakup, który przy odpowiedniej pielęgnacji np. czyszczeniu przetrwa lata w niezmienionym stanie. Taki garnitur sprawdzi się na różne okazje i imprezy okolicznościowe, nie tylko służbowo.