Buty w góry damskie – jakie wybrać? Na co zwracać szczególną uwagę?
W górskich warunkach nietrudno o wypadek, który może skończyć się poważną kontuzją kończyny. Dlatego wybierając się z ukochanym na wycieczkę, musimy zachować zdrowy rozsądek i dobrać odpowiednie buty. Na dłuższą wycieczkę warto zabrać obuwie trekkingowe, dzięki któremu zachowamy właściwą pozycję ciała. Które warianty będą najlepsze dla pań?
Podczas zakupów zwróć uwagę na budowę obuwia
Podstawową zasadą komfortu obuwia turystycznego jest jego dopasowanie do kształtu stóp. Mowa tu nie tylko o rozmiarze, lecz również szerokości cholewki, ponieważ krój może czasem znacząco odbiegać od anatomii naszych kończyn. Dlatego kluczowe znaczenie będzie mieć w tym przypadku dokładnie przymierzenie kilku, lub kilkunastu wariantów i wybór najlepszych wariantów.
Dobrze jest również zwrócić uwagę na przeznaczenie obuwia. Przykładowo produkty salomon lab doskonale nadają się do biegania w terenie, lecz na poważniejsze wycieczki trekkingowe raczej nie warto ich zabierać. W góry przyda się właściwa asekuracja każdego kroku i stabilizacja postawy, dlatego w tym przypadku najlepszym wyborem będą trekkingi.
Warianty niskie czy wysokie?
Wszystko zależy od tego, do jakiego celu potrzebujemy butów. Jeżeli nasze wycieczki ograniczają się wyłącznie do wakacyjnego urlopu, warto postawić na niskie buty. To produkty znacznie lżejsze, w których odczujemy większy komfort podczas ciepłych dni. Są one jednak na tyle solidne, że pomogą nam pokonać kamienie leżące na drodze i inne przeszkody w trakcie marszu.
Trekingi wysokie mają bardziej uniwersalne zastosowanie. Takie produkty sprawdzą się o każdej porze roku i przydadzą się przede wszystkim amatorom długich górskich wycieczek. To profesjonalne buty, które usztywniają stopy i zapewniają odpowiednią przyczepność nawet na bardzo śliskiej nawierzchni. Warianty z dodatkowym ociepleniem z powodzeniem można stosować również podczas zimowego sezonu.
Kształt podeszwy ma spore znaczenie
Jeżeli będziemy wybierać obuwie trekkingowe, sprawdźmy przede wszystkim, czy produkty zawierają odpowiednio grubą podeszwę. Ważne jest, by spód był przy tym dość elastyczny, a stopa układała się na nim w sposób naturalny. Dzięki temu łatwiej będzie nam zachować odpowiednią postawę w trakcie marszu.
Podczas zakupów sprawdźmy również sposób łączenia poszczególnych elementów cholewki. Obuwie od zaufanych producentów często jest zszywane, co znacznie zwiększa wytrzymałość takich elementów. Klejenie cholewki z podeszwą również jest skutecznym sposobem łączenia, choć w takim wypadku zawsze jest ryzyko odspojenia butów na trasie.