czwartek, 21 listopada 2024r.

Studio mod

Portal o biznesie, poradach i zagadnieniach lifestylowych

Co oznacza najem okazjonalny?

photo 1679105796568 6ff0b24670a5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0Mnx8cmVhbCUyMGVzdGF0ZSUyMHJlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjkwNTU2OTQwfDAixlibrb 4.0.3q80w1080

W polskim prawie uwzględniono kilka sposobów udostępniania nieruchomości. Najczęściej najemcy spotykają się z długoterminową umową, z określonym czasem ustania lub wynajmem na czas nieokreślony. Dużą popularnością ostatnio cieszy się także najem okazjonalny, który daje właścicielowi nieruchomości znacznie więcej prac. Na czym on polega?

Najem okazjonalny korzystny dla obu stron

To forma udostępniania mieszkania lub jego części na określony czas, podczas którego mieszkanie staje się własnością lokatora. W tym przypadku jednak najemca zobowiązany jest do podpisania w akcie notarialnym oświadczenia o zgodzie na wytoczenie postępowania egzekucyjnego po wygaśnięciu umowy, lub w przypadku naruszenia jej postanowień.

O co tu chodzi w praktyce? To przede wszystkim doskonałe zabezpieczenie dla wynajmującego, który ma odpowiednie narzędzie do walki z nieuczciwymi lokatorami. Obsługa apartamentów w tym przypadku zakłada możliwość wyrzucenia lokatora, który rażąco naruszy zapisy umowy, lub nie chce wyprowadzić się z mieszkania po zakończeniu jej trwania.

O czym warto pamiętać w trakcie spisywania umowy?

Przede wszystkim warto dokładnie przeczytać umowę i już na wstępie wyjaśnić wątpliwości. W ten sposób unikniemy ryzyka eksmisji lub późniejszych kłopotów z właścicielem. Dopytajmy o sposób rozliczania szkód eksploatacyjnych oraz ewentualną możliwość przedłużenia umowy na kolejny okres. Wszystkie te informacje pomogą nam w podjęciu decyzji o podpisaniu dokumentu.

Najem okazjonalny wymaga obecności notariusza, za którego ktoś musi zapłacić. Najczęściej osoby zajmujące się zarządzaniem najmem mieszkań w Warszawie biorą te koszty na siebie, warto jednak podpytać osobę wystawiającą ofertę, czy faktycznie tak jest. W przeciwnym razie trzeba doliczyć wydatek około kilkuset złotych na wynagrodzenie dla notariusza.

Jakie korzyści wynikają w tym przypadku dla najemcy?

Przede wszystkim podpisując taką umowę, lokator ma pewność, że może użytkować budynek lub jego część przez określony okres czasu. W trakcie trwania umowy lokal stanowi jego własność i nikt postronny nie ma prawa do niego wejść. Właściciel może jedynie w niektórych przypadkach zareagować, jeżeli zapisy umowy dotyczące użytkowania zostaną złamane.

Przy tego typu ugodach nie jest możliwa zmiana wysokości czynszu, bez wypisania odpowiedniego aneksu. Oznacza to więc, że lokator przez cały okres opłacał będzie stałą stawkę za mieszkanie, co znacznie ułatwi pilnowanie indywidualnego budżetu.