czwartek, 28 listopada 2024r.

Studio mod

Portal o biznesie, poradach i zagadnieniach lifestylowych

Jak dbać o sierść kota? Przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji sierści

photo 1513360371669 4adf3dd7dff8cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidM3wxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMHx8dmV0fGVufDF8MHx8fDE3MDkzMjg3OTZ8MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Posiadacze kotów pewnie nie jeden raz widzieli, jak ich pupil pieczołowicie oblizuje każdy centymetr swojego futerka. Te zwierzęta nie bez powodu uważane są za czyściochy, ze względu na fakt, iż faktycznie dużą część uwagi poświęcają swojej sierści. My, jako właściciele kotów również możemy pomóc im w tej codziennej pielęgnacji. O czym zatem warto pamiętać?

Zadbana sierść to brak chorób

Oczywiście podstawową przyczyną, przez którą koty wylizują sierść jest zachowanie jej w odpowiedniej kondycji. Zwierzęta unikają wody, muszą jednak utrzymać swoje futerko w czystości. Warto podkreślić, że sierść u kota nie stanowi jedynie funkcję estetyczną – to bariera ochronna, która pomaga regulować temperaturę ciała i chroni skórę przed infekcjami.

Koty podczas wylizywania futerka połykają też czasem martwe włosy, które mogą zalegać w formie kulek w przewodzie pokarmowym. Możemy przez to zauważyć spadek samopoczucia u pupila, a w skrajnych sytuacjach zalegające włosy mogą doprowadzić nawet do śmierci pupila. Dlatego przychodnia weterynaryjna zaleca, by właściciele kotów co jakiś czas pomagali zwierzętom pozbyć się starej sierści, przez rozczesywanie.

Jak wygląda pielęgnacja kota krótkowłosego?

W tym przypadku sprawa jest dość prosta i polega na regularnym szczotkowaniu sierści pupila. Zabieg warto przeprowadzać raz lub dwa razy w tygodniu a pomocą gumowego, lub silikonowego zgrzebła. Można także zastosować szczotkę z naturalnym włosiem, która będzie bardziej delikatna dla skóry zwierzęcia.

U kotów z podszerstkiem warto zastosować furminator. Aby usunąć powierzchowne zabrudzenia skóry zwierzęcia, możemy co kilka dni przecierać jego futerko specjalną nawilżaną chusteczką lub ichrową szmatką. Jeśli na skórze pupila zauważymy zmiany chorobowe powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem w Krakowie. Mogą to być symptomy uciążliwych chorób skórnych, które będą uprzykrzać zwierzęciu nadchodzące tygodnie.

Pielęgnacja długiej sierści może być wymagająca

W przypadku osobników z dłuższym włosiem powinniśmy dostosować wybór metody rozczesywania do charakteru sierści. Koty półdługowłose, które nie posiadają podszerstka powinniśmy przeczesać kilka razy w tygodniu, by nie doprowadzić do tworzenia się kołtunów. Najlepiej do tego celu wykorzystać twardą włosianą szczotkę.

Długowłose zwierzęta z bujnym podszyciem wymagać będą częstszej pielęgnacji. W tym przypadku warto rozczesywać sierść szczotką typu pudlówka. Można też pielęgnować skórę zwierzęcia za pomocą twardej włosianej szczotki.