Zwolnienie z pracy co dalej? Kiedy niemiecki pracodawca nie powinien wręczyć nam wypowiedzenia?
Zwolnienie z pracy zawsze stanowi ogromny problem dla pracownika. Niestety sytuacja ta staje się jeszcze poważniejsza w momencie, kiedy stracimy pracę wykonywaną za granicą. Każdy pracownik wyjeżdżający do pracy poza granicę kraju powinien wiedzieć, jakie prawa mu przysługują i kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia.
Zwolnienie z pracy – o czym warto pamiętać?
Aby pracodawca mógł zwolnić pracownika, muszą być ku temu przesłanki. W innym przypadku zwolnienie nie powinno mieć miejsca. Oczywiście nieco inaczej wygląda to w momencie, kiedy umowa dobiega końca, a pracodawca nie ma zamiaru jej przedłużyć, ponieważ wtedy pracownik musi zaakceptować decyzję swojego pracodawcy.
Jeżeli jednak chodzi o zwolnienie z pracy Niemcy w trakcie trwania umowy pracodawca zawsze, musi mieć konkretny powód. Niestety zdarza się, że osoby pracujące za granicą nie znają przepisów prawa pracy i w momencie zwolnienia nawet wbrew przepisom nie dociekają swoich praw. Jeżeli więc pracując w Niemczech, stracimy pracę bez jakichkolwiek wyjaśnień bądź coś będzie dla nas niejasne, nie powinniśmy pozostawiać tej sprawy bez wyjaśnienia.
Kiedy nie powinniśmy otrzymać wypowiedzenia?
Wypowiedzenie to dokument wręczany przez jedną ze stron w celu zakończenia stosunku pracy. Oczywiście żaden pracownik nie chciałby otrzymać takiej informacji od swojego pracodawcy dlatego, jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji, warto sprawdzić, czy takie wypowiedzenie jest zgodne z prawem.
Pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia kobiecie w ciąży. Co więcej, zasada ta dotyczy również zatrudnienia w okresie próbnym. Ponadto bardzo ważny jest powód zwolnienia.
Warto tutaj wspomnieć o tzw. szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem, która dotyczy osób pracujących powyżej 6 miesięcy w zakładzie zatrudniającym więcej niż 10 pracowników. W tej sytuacji powód musi być naprawdę poważny, ponieważ w przeciwnym razie pracownik ma prawo do wstąpienia na drogę sądową, gdzie cała sytuacja zostanie dogłębnie zbadana.
Kiedy wypowiedzenie jest nieważne?
Zdarza się, że wypowiedzenie umowy o pracę jest nieważne. Dzieje się tak w momencie, kiedy wypowiedzenie nie zostało doręczone na piśmie. Poza tym dokument ten musi zawierać wszelkie wymagane informacje tak, aby wszystko było jasne dla pracownika.
Brak podpisu lub wysłanie dokumentu poprzez e-mail to wskazania do tego, aby uznać wypowiedzenie za nieważne. Pracodawca przygotowujący wypowiedzenie musi pamiętać o przestrzeganiu przepisów prawa, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów może skutkować nałożenia pewnych sankcji.