piątek, 22 listopada 2024r.

Studio mod

Portal o biznesie, poradach i zagadnieniach lifestylowych

Jaki wybrać aparat na zęby dla dziecka, co warto wiedzieć w tym temacie?

photo 1588776814546 1ffcf47267a5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOXx8cHJvc3RoZXRpYyUyMHRvb3RofGVufDF8MHx8fDE2NjEyNzg3NzMixlibrb 1.2.1q80w1080

Dziecko od najmłodszych lat powinno być pod opieką odpowiednich lekarzy, pediatry i stomatologa dziecięcego. Niewątpliwie przyzwyczajenie malucha do fotela dentystycznego ma same korzyści. Nie trzeba wówczas martwić się, że małe ząbki mogą zacząć nagle chorować, ani, że zostanie pominięta, wada, którą należy skorygować.

Wada zgryzu widoczna jest już w wieku dziecięcym, jeszcze przed wyrośnięciem stałych zębów. Do tego, aby ją dobrze zdiagnozować i potencjalnie zamówić aparat nazębny dla dziecka, istotna jest wizyta u stomatologa. Wówczas należy zwrócić uwagę, który ortodonta dziecięcy w Krakowie lub innym mieście będzie najlepszym wyborem.

Aparat stomatologiczny – jak jest dopasowywany?

Cały proces wymiany zębów z mleczaków na dorosłe trwa kilka lat. Zaczyna się miedzy 5 – 6 rokiem życia, a kończy około 12 – 13 roku. W tym czasie stan zdrowia zębów oraz rozwój zgryzu muszą być pod czujną obserwacją i stomatologa i logopedy. Tylko w takim przypadku interwencja nastąpi natychmiastowo, co jest istotne dla dalszego prawidłowego rozwoju.

Lepiej jest wdrożyć korygowanie zgryzu wcześniej i tak dopasować aparat, żeby wada nie rozwinęła się bardziej i została szybko skorygowana. Aparat jest dopasowywany do dziecka indywidualnie, zależy od wielu czynników, m.in. wieku. Zazwyczaj u dzieci do lat 12 stosuje się aparaty ruchome, a starszym ordynuje się aparaty stałe.

Pierwsze objawy wady zgryzu, czyli kiedy wybrać się do ortodonty?

Aparat ortodontyczny jest konieczny, aby zgryz był prawidłowy, a szczęka nie uległa deformacji. Zaniedbanie takiej wady może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji, np. problemów z prawidłową mową lub nawet z gryzieniem i przeżuwaniem pokarmów. Dlatego istotne jest obserwowanie dziecka i wyłapanie pierwszych, alarmujących objawów.

Kiedy mleczne zęby zaczynają wypadać zbyt wcześniej lub krzywo wyrastają, to jest to moment, który powinien zaniepokoić rodziców. Innym powodem do niepokoju jest zgrzytanie lub nadmierne zaciskanie zębów, asymetria twarzy lub brak miejsca na stałe zęby. 

Kiedy pierwsza wizyta u ortodonty?

Aby szybko wprowadzić leczenie, należy jak najwcześniej zaprowadzić dziecko do kontroli ortodontycznej. Specjalista zdiagnozuje jaką wadę zgryzu ma dziecko i dopasuje sposób leczenia. Ważne jest, by pierwsza wizyta u ortodonty była dla dziecka przyjemna i dobrze się kojarzyła.

Istotne jest także wybranie specjalisty, który tak dopasuje aparat nazębny, że nie będzie on uwierał przez te kilka lat noszenia. Dobrze jest pierwszą wizytę u ortodonty umówić, kiedy dziecko ma jeszcze mleczaki przed zmianą na stałe.